CEO: Chief Executive Officer

Zkratka CEO neboli Chief Executive Officer je v angloamerickém prostředí výraz pro výkonného ředitele obchodní společnosti. Podle českého práva jde vesměs o statutární orgán, a to nejčastěji o ředitele společnosti, výkonného ředitele nebo generálního ředitele.

CEO: Náplň práce

CEO, tedy ředitel společnosti či generální ředitel, má zpravidla veškeré jednatelské pravomoci vůči třetím osobám a také veškeré jednatelské pravomoci uvnitř firmy. CEO, jehož pozice spadá do nejvyššího managementu, se zabývá především financemi, plánováním strategie společnosti a samotným vedením společnosti.

Jako pracovní nástroje CEO nejčastěji používá výpočetní techniku, komunikační zařízení a běžné kancelářské prostředky.

Co přesně dělá CEO

Náplní práce člověka, který pracuje jako CEO, je především:

  • tvorba firemní strategie
  • vyhodnocování příležitostí
  • vyhodnocování finančních analýz
  • schvalování rozpočtů a finančních plánů
  • řízení a koordinace manažerů
  • vedení jednání s nejvýznamnějšími klienty a státními orgány
  • uzavírání různých forem partnerství s jinými společnostmi
  • provádění finančních a marketingových rozhodnutí

(zdroj: Projobs.cz)

Vlastnosti vhodné pro CEO

Jaké vlastnosti musí mít CEO? Mělo by se jednat o člověka, který má velmi silné strategické a komplexní myšlení. Měl by mít rovněž výborné komunikační schopnosti, dále schopnost motivovat a organizovat druhé. Důležité také je, aby byl přizpůsobivý, uměl zvládat zátěžové situace a byl odolný vůči stresu.

Používání pojmu CEO

Označení CEO pro ředitele společnosti, výkonného ředitele, generálního ředitele či prezidenta se u tuzemských firem používá pouze ojediněle. Jako CEO (tedy Chief Executive Office) jsou označováni spíše nejvyšší šéfové nadnárodních společností.

CEO Microsoftu

Například CEO společnosti Microsoft je Satya Nadella, který byl do své funkce zvolen začátkem února roku 2014. Tento stávající CEO Microsoftu ve společnosti pracuje už dvacet dva let, v rámci své nové pozice se chce zaměřit především na inovace.

CEO společnosti Apple

Kteří významní muži řídili slavnou společnost Apple? Jako CEO zde pracovali Michael Scott, Armas Clifford, John Sculley, Michael Spindler, Gil Amelio a konečně Steve Jobs. V roce 2011 nahradil Steva Jobse této pozici Tim Cook, který pracuje jako CEO společnosti Apple i v současné době.

Nejvýznamnější CEO: Steve Jobs

Nejvýznamnějším CEO společnosti Apple byl bezesporu Steve Jobs, který v této firmě pracoval jako CEO v letech 1997 až 2011. Pozici CEO musel v roce 2011 opustit kvůli zdravotním potížím, v tomto roce navíc bohužel podlehl rakovině slinivky.

Společnost Apple díky Stevu Jobsovi vystřelila na vrchol, na kterém se drží dodnes. A jaké bylo hlavní motto tohoto nejvýznamnějšího CEO společnosti Apple? „Think defferent“ neboli „Myslet jinak“. Společnost Apple i její výrobky se tímto mottem řídí i po Jobsově odchodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno