Pracovní úraz a náhrada mzdy

Stal se vám pracovní úraz, v důsledku kterého jste práce neschopní? Nemusíte se přitom spoléhat pouze na nemocenskou, zaměstnavatel vám musí proplatit i náhradu ztráty na výdělku. Kromě této náhrady mzdy máte nárok i na náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění a rovněž na náhradu nákladů spojených s léčbou.

Co je pracovní úraz

Pracovní úraz zákoník práce vymezuje jako poškození zdraví nebo smrt zaměstnance. Ve výjimečných případech může být jako pracovní úraz klasifikován dokonce infarkt myokardu, který se přihodil na pracovišti.

Místo pracovního úrazu

náhrada mzdyAby mohl být úraz kvalifikován jako pracovní, musí k němu dojít přímo během vykonávání pracovní činnosti nebo v souvislosti s touto činností. Pracovní úraz se ovšem nutně nemusí stát pouze v místě výkonu pracovní činnosti (toto místo je specifikováno v pracovní smlouvě), ale i během pracovní cesty.

Co není pracovní úraz

V případě, že se zaměstnanec dostaví do práce opilý nebo pod vlivem drog a zraní se, není to klasifikováno jako pracovní úraz. Pracovním úrazem není navíc úraz, který se zaměstnanci přihodil po cestě do práce nebo po cestě z práce.

Škoda způsobená pracovním úrazem

Jestliže jste se v práci zranili a při tom způsobili nějakou škodu, není vaší povinností ji zaměstnavateli uhradit. Za škodu, která byla způsobena pracovním úrazem, totiž odpovídá sám zaměstnavatel, u kterého je zraněný pracovník zaměstnán.

Uznání pracovního úrazu

Odmítá váš zaměstnavatel uznat, že se vám v zaměstnání stal pracovní úraz? V tom případě se se stížností obraťte na místní inspektorát práce nebo na místní hygienickou stanici. Tyto orgány státní správy by měly vše pošetřit a zkontrolovat. Pokud neuspějete, můžete se zkusit obrátit také na soud.

Náhrada mzdy

Jestliže tedy utrpíte pracovní úraz, můžete si kromě nemocenské nárokovat také náhradu mzdy, neboli náhradu ztráty na výdělku. Tato náhrada za ztrátu na výdělku, která vám přísluší po dobu vaší pracovní neschopnosti, se podle zákoníku práce počítá jako rozdíl mezi vaším průměrným výdělkem před vaším pracovní úrazem a plnou výší náhrady mzdy (podle paragrafu 192 zákoníku práce) spolu s plnou výší nemocenského.

Výpočet náhrady mzdy

Náhradu ztráty na výdělku, na kterou máte nárok v roce 2014, si můžete vypočítat na této kalkulačce, kterou připravil server Měšec.cz: http://www.mesec.cz/kalkulacky/nemocenske-nahrada-mzdy/

První tři kalendářní dny

Náhrada ztráty na výdělku vám přitom přísluší i v době prvních tří kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, během kterých ještě nepobíráte nemocenskou.

Na co má zaměstnanec nárok

Jestliže jste v práci utrpěli pracovní úraz, máte nárok nejen na náhradu ztráty na výdělku. Zaměstnavatel vám musí poskytnout také náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění a také náhradu nákladů spojených s léčením pracovního úrazu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno