Dress code: Povinný styl oblékání v zaměstnání

Dress code neboli povinný styl oblékání v České republice předepisuje svým zaměstnancům zhruba 42 procent firem. Přístup k oblékání zaměstnanců se velmi odlišuje s ohledem na obor, profesi i významnost a velikost dané společnosti. V malých tuzemských firmách panuje v oblékání větší svoboda, ovšem u nadnárodních korporací bývá pevný dress code pravidlem.

Dress code obsažený v interních směrnicích

Dress code je předpis o způsobu oblékání, ovšem nejenom na pracovišti. Tento přepis se samozřejmě týká i společenských akcí. Co se týče zaměstnání, dress code je obsažen v interních směrnicích, které pro své podřízené vydává zaměstnavatel.

Tyto interní předpisy upravují pracovní a reprezentativní oblečení podle konkrétní firemní kultury a funkce, kterou daný zaměstnanec zastává.

Dress code jako nepsané firemní pravidlo

Většina tuzemských firem ovšem nemá svůj dress code obsažený v interních směrnicích. V tomto případě je dress code dané společnost jakýmsi nepsaným pravidlem často označovaným jako kultura odívání.

Základní typy dress code

Dress code lze rozdělit do několika základních typů, které se od sebe odlišují jednak formálností, jednak množstvím požadavků na zaměstnance. Jedná se zejména o uniformy, strict dress code, business casual dress code a casual dress code.

Uniformy

Uniformy jako povinný dress code jsou doménou zejména pracovníků ozbrojených složek, pracovníků ve zdravotnictví a pracovníků v dopravě. Podoba uniformy staví na konkrétní barvě a konkrétních logotypech, které daná společnost používá. Za uniformy lze označit i ochranné oděvy, které na sobě mají pracovníci ve výrobních závodech.

Strict dress code

Strict dress code označovaný rovněž jako dress code business má na zaměstnance, co se týče oblékání, velmi vysoké nároky. Podle tohoto dress code se oblékají hlavně vysoce postavení manageři, právníci, ekonomové či pracovníci ve finanční sféře. Tato skupina zaměstnanců totiž pravidelně přichází do přímého kontaktu s klienty.

Co je pro strict dress code příznačné? Muži nosí obleky v tmavých tónech, bílé či pastelové košile a dobře ladící kravatu. Pro ženu je nejvhodnější sukňový kostým v kombinaci s bílou halenkou.

Business casual dress code

Business casual dress code je na rozdíl od strict dress code mnohem umírněnější. Lze se s ním nejčastěji setkat v menších a středních firmách nebo na úřadech. Muži nosí látkové kalhoty, košili či polokošili. Kravata už není nutností. Ženy nosí kalhotové a sukňové kostýmy či pouzdrové šaty. Ženské oblečení přitom musí zakrývat ramena a sukně musí sahat minimálně ke kolenům.

Casual dress code

V případě casual dress code neexistuje jednotný dress code společnosti. To, jak by se měli zaměstnanci oblékat, tak bývá dáno jejich konkrétní činností a postavením ve firmě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno