Pracovní volno na svatbu nebo pohřeb

Chystáte se na svatbu, nebo se naopak musíte zúčastnit pohřbu? V tom případě můžete mít v zaměstnání nárok na pracovní volno, a nemusíte tak zbytečně čerpat dovolenou. Přesné detaily, kdy máte na pracovní volno v případě svatby či pohřbu nárok, jsou specifikovány v zákoníku práce.

Pracovní volno na svatbu

Jestliže jste se s partnerem rozhodli uzavřít společný sňatek, máte podle zákoníku práce nárok na dva dny pracovního volna. Za tyto dva dny vám samozřejmě musí váš zaměstnavatel vyplatit odpovídající náhradu mzdy.

Jeden den pracovního volna je určen přípravám a druhý den pracovního volna je vyhrazen samotnému svatebnímu obřadu. Koná-li se ovšem vaše svatba o víkendu (například v sobotu), proplatí vám váš zaměstnavatel pouze jeden den pracovního volna.

Pracovní volno a svatba dítěte

Jiné to je ovšem je, když se chcete zúčastnit svatby svého dítěte. V tomto případě máte dle zákoníku práce nárok pouze na jeden den pracovního volna s náhradou mzdy – tento den přitom spadá na den svatebního obřadu.

Pracovní volno a svatba rodičů

Pokud se jako zaměstnanec chcete zúčastnit svatby svých rodičů, máte v den jejich obřadu rovněž nárok na pracovní volno. Ovšem nepřísluší vám za něj náhrada mzdy.

Pracovní volno na pohřeb

Pracovní volno vám přísluší i v případě úmrtí a pohřbu člena rodiny. Jestliže zemře manželka, manžel, družka, druh nebo dítě, má zaměstnanec s odvoláním na zákoník práce nárok na tři dny placeného pracovního volna. Z toho jeden den musí být vyhrazen k účasti na pohřbu.

Úmrtí a placené volno

V případě, že vám zemře rodič, sourozenec, tchýně, tchán, švagrová, švagr, prarodič nebo také jiná osoba, která s vámi žila v jedné domácnosti, poté máte nárok na jeden den placeného volna. Tento den musí být vyhrazen k účasti na pohřbu.

Jestliže máte v tomto případě také na starost zařizování pohřbu, máte právo na to nárokovat si u zaměstnavatele ještě jeden den placeného volna.

Nárok na pracovní volno: Další případy

V jakých dalších případech máte nárok na pracovní volno? Přinášíme vám jejich stručný přehled.

  • Jestliže musíte neodkladně doprovodit člena rodiny k lékaři (placené volno).
  • Jestliže musíte sami navštívit lékaře, a to jak z pracovních, tak soukromých důvodů (placené volno).
  • Jestliže vezete manželku či družku do porodnice (placené volno). Pracovní volno dostanete také tehdy, pokud chcete být přítomni u porodu (neplacené volno) a pokud následně vezete maminku a miminko z porodnice domů (placené volno).
  • Jestliže hledáte nové zaměstnání a například se ve své pracovní době musíte zúčastnit osobního pohovoru u jiné firmy (neplacené volno). Pro tyto účely však podle zákoníku práce můžete využít maximálně jeden půlden v každém týdnu.
  • V případě nepředvídatelné dopravní komplikace, jako je například autonehoda nebo zpoždění vlaku (neplacené volno). Tato skutečnost se ovšem netýká nepříznivého počasí.
  • Jestliže se stěhujete do vlastního bytu či domu, máte nárok na dva dny placeného volna, pokud je stěhování v zájmu zaměstnavatele. Jestli se ovšem stěhujete ze soukromých důvodů, pak můžete uplatnit pouze dva dny neplaceného volna.
  • Jestliže se účastníte školení či studia, které je nezbytné pro řádný výkon vaší práce. (placené volno).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno